مطالعه تاثیر ساختار مالکیت  بر بیش اعتمادی مدیران شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-1 نظام­های حاکمیت شرکتی

طبق مطالعه­های انجام شده، نظام­های حاکمیت شرکتی هر کشور منحصر به فرد می باشد و نظام حاکمیت شرکتی موجود در یک کشور با تعدادی عوامل داخلی مانند ساختار مالکیت، وضعیت اقتصادی، سیستم قانونی، سیاست­های دولتی و فرهنگ، معین می­گردد. ساختار مالکیت و چارچوب­های قانونی از اصلی­ترین و تعیین کننده­ترین عوامل نظام حاکمیت شرکتی هستند.

همچنین عوامل بیرونی مانند اندازه جریان سرمایه از بیرون به درون، وضعیت اقتصاد جهانی، عرضه­ی سهام در بازار سایر کشورها و سرمایه­گذاری نهادی برون مرزی بر نظام حاکمیت شرکتی موجود در یک کشور تأثیر دارند. شاید به تعداد کشورهایی که در آن­ها نظام حاکمیت شرکتی متداول می باشد، نظام حاکمیتی وجود داشته باشد اما اصولاً تمامی این نظام­ها به دو گروه عمده تقسیم می­شوند:

  • سیستم­های درون سازمانی یا ارتباط­ای

نظام حاکمیت درون سازمانی، سیستمی می باشد که در آن شرکت­های پذیرفته شده هر کشور تحت مالکیت و کنترل تعداد کمی از سهام­داران اصلی هستند، که ممکن می باشد اعضای خانواده­ی مؤسس یا گروه کوچکی از سهام­داران مانند بانک­های اعتباردهنده، شرکت­های دیگر یا دولت باشند. به سیستم­های درون سازمانی به دلیل روابط نزدیک رایج بین شرکت­ها و سهامداران عمده­ی آن­ها، سیستم­های ارتباط­ای نیز گفته می­گردد.

در مدل نظام حاکمیت درون سازمانی مشکلاتی نیز هست، هرچند که به واسطه­ی روابط نزدیک بین مالکان و مدیران، مشکل نمایندگی کم­تری بروز می­کند (زیرا این­ها هردو یکی هستند)، لیکن به واسطه­ی سطح تفکیک ناچیز مالکیت و کنترل مدیریت، از قدرت، سوءاستفاده می­گردد. سهام­داران اقلیت نمی­توانند از عملیات شرکت آگاه شوند، شفافیت اندکی هست و سوء بهره گیری­ی احتمالی از منابع مالی، نمونه­ای از معضلات این سیستم می باشد.

 

  • سیستم­های برون سازمانی

در این سیستم­ها، شرکت­های بزرگ به وسیله­ی مدیران کنترل می­شوند و سهام­داران خود در مدیریت شرکت نقشی ندارند و فقط در انتخاب مدیران تأثیرگذارند. این وضعیت منجر به جدایی مالکیت از مدیریت می­گردد. همان­گونه که در نظریه­ی نمایندگی دیده می­گردد، مشکل هزینه­های سنگینی می باشد که به سهام­داران تحمیل می­گردد. اگرچه در سیستم­های برون سازمانی، شرکت­ها مستقیماً به وسیله­ی مدیران کنترل می­شوند، به گونه غیرمستقیم نیز تحت کنترل اعضای برون سازمانی هم­زیرا نهادهای مالی و سهام­داران انفرادی هستند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

1-1         سوالات پژوهش

آیا ساختار مالکیتی شرکت بر بیش اعتمادی تاثیر دارد؟ 

پایان نامه مطالعه تاثیر ساختار مالکیت بر بیش اعتمادی مدیران شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه مطالعه تاثیر ساختار مالکیت بر بیش اعتمادی مدیران شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری